Cesaret

Cesaret aslında anlatılmaz,yaşanır.

Cesaret akıl ve zekanın bir arada bilinçli şekilde doğru zamanda kullanılması anlamına gelir.Cesaret eski zamanlardan günümüze kadar gelmeyi başaran halk masalları ve destanlara konu edilen kahramansı olaylar ve anlatımların edebi serüvenleridir.

Cesaret soyut kavram yapısıyla herkeste gözlemlenerek,inanılacak seviye farkının ölçüsel durumunun akıl ve yüreksel yanı olarak da ifade edilebilinir.Cesaret doğuştan kazanılacak bir kavram olduğu gibi sonradan da kazanılabilinecek bir olgu manasındadır.Cesaret bir şeye körükörüne atılmak ve gücünün tümünü kullanmak manasında değildir.Cesaret modern anlamda aklın ve yüreğin doğru zamanda gerektiği gibi kullanma durumudur.Ya da diğer bir anlatımla cesaret olgu ve olaylara karşı insan ruhunun gösterdiği tepki mahiyetidir.

Cesaretli insan her yerde barınak bulur.Cesaretin ruhta gerçek öz olarak taşınmasının kazanımları vardır.Bu kazanımlar erdem,hikmet ve adil olmakla işlevsel hale gelir.

Cesaret sahibi insanın en önemli özelliği eşitlik prensibi temel hak ve hukuk içerisinde adelet duygusuyla yaşatması ve yaşatmaya çalışmasıdır. En büyük cesaret başkasının haklarını gözeterek, saygı ve sevgiyi yüreksel yaşayan,haksızlıklara boyun eğmeyerek , dürüst ve seviyeli insanların ruhlarında vardır.

Adil olmayan insandan cesaret beklenmez.Cesaret,asilliğin kalkanı ve özüdür. Sevgi ve aşk gibi duygular cesaretle birleştikçe gerçeklik payını doyasıya yaşar.Korkak ve ürperen sevgi ve aşklar yaşanamaz ve barınamaz kalplerde.Cesaretle seven insan herşeyi uğruna feda etmeyi bilir.İşte metafizik bu bağlamda aşkı tanır.Yada diğer aşkları tanımaz.Aşk asla ve asla korkarak,kaçarak,saklanarak ve ağlayarak yaşanmaz.

En büyük aşk Allah aşkıdır,bunu yaşayan bilir. Metafizik cesaret işidir.İnsanlar bilinmeyenden korkar,çekinir.Metafizik uzmanlığı ise bilinmeyenle uğraşarak çözmeye çalışır.Gözler ile görülen veya görülmeyen kalplerle hissedilen veya hissedilmeyen,dillerde konuşulan veya konuşulmayan tüm fenomenler metafizikte yer alır.Bu yüzden metafizik korkakların yaşam doğasına aykırıdır.Metafizik aksiyon cesaretle yaklaşır konulara.Gerçek hayatta yaşanan o kadar gizemli ve çözümlenmesi diğer bilimler tarafından yapılamayan olgulara büyük bir yüreklilik ve azimle gider.

Cesaret sahibi insanlara cesaret nedir? sorusu sorulamaz.Cesaret sahibi insan gücüyle başkasının hakkını gasp eden değildir.Yada arkasına onlarca kişi alarak ahkam kesmekte değildir.Cesaretli insan hakkı hak bilen.Allahın adaletini bu dünya da yaşatmasına yardım edenlerdir.Büyük balık,küçük balığı yer.Ama bazı durumlarda da küçük balığın,büyük balıklara hakkını aramak için başkaldırması gerçek CESARETİN temsilidir.Cesaret asla dayatmacı zihniyetle,korkutma politikayla karşısındakini sindirmek değildir.Cesaret merhamet ve ilim sahibinindir.Bir insanın cesaretli olup olmadığını anlamak istiyorsanız onun gözlerinin içindeki o keskin manaya bakın.

Metafizik Uzmanı Gökhan Hani.

Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy