Tongue Fu (Sözlü Dövüş Sanatı)

İnsanlar kendilerini fiziksel olarak korumak için Karate, Tai Chi, Aikido, Boks ve Judo spor sanatlarını öğrendiklerinde belki insanların bazılarından fiziksel dövüş sanatlarında bir adım önde olabilirler. Fakat mertliğin ve cesaretin azaldığı bu zamanda silahtan patlayan bir kurşun bu spor sanatlarının heyecan felsefesini azaltmıştır. Artık gelinen zamanda Karate ve Kung Fu gibi geniş mazisi olan bu dövüş sanatlarının sadece sinemalardaki Amerikan exsistansiyalistlerin oynadığı Hollywood film sektörlerinin çocuk kandırmaca macerasından başka bir şeye yaramadığı görülüyor.

 

Türk sinemasının yakışıklı jönü olarak tanınan Cüneyt arkının filmlerini çocukken büyük bir heyecanla seyrederdik, Karate ve Kung Fu ile bir seferde 15 kişiyi döverdi. Ayrıca N’EVET ve N’AYIR kelimeleriyle de Tongue Fu da yapardı, artık Cüneyt arkın, Tarık akan, Kadir inanır ve diğer jön diye anılan sinema artistleri kalmadı, Eski Türk Sinemasının Yeşilçam’ı, şimdilik Kuru çam dizileri gibi dizilmiş. Şimdikinin Türk Sineması daha başlamadan, sinema salonundaki afişinden sonunun ne olacağı biliniyor. Ne yalan söyleyeyim maalesef bizler sinema filmi çevirmeyi, yabancılar gibi bilmiyoruz. Türkiye de yönetmen olarak tanınan sözde ünlü yönetmenler bence önce yabancı yönetmenlerin filmlerini seyretmelidirler. Seksen milyonluk bir ülkede en kral bir film bile bir milyon seyirciyle buluşmazsa, Gişe rekorları kırılmış dedirtmezler. Kim kimi kandırıyor anlamadım. bir milyar beş yüz milyonluk nüfusu olan Hindistan da bile yerel bir sinema filmini 200 milyon kişi seyrediliyor ise; gişe rekorları nerde kalıyor anlayamıyorum.

 

İki dizide oynayan adamlar ile kadınlar Sözde oyuncu olup, sinema sanatçısı olmuş. Türkiye erkek ve kadın güzellik yarışmalarında birinci olanların yolunu açmak için onları Dizi sektörüne sokan, gizli derin magazin furyasının çirkefliklerini zaten bilen biliyor. Sürü olarak yaşayan, bilinçsiz insan vakalarına nasıl da, Ünlü diye tanıtıp, pazarlıyorlar. Eskiden pembe diziler vardı. Şimdi ise Fuşya rengi diziler olmuş. Türkiye de en çok izlenen diziler Arap ülkelerinde de çok seyrediliyormuş, al birisini, vur ötekisini, diziniz çok kaliteliyse Amerika’da veya brezilyada seyredilsin ya… İki-üç dizide oynayıp ta, magazin ve paparazzilerde görülen ve görülen dizi oyuncularına şunu söylemek zorundayım… Siz belki kendinizi ünlü zannedebilirsiniz ama bizim ve bizim gibi düşünenler için asla ünlü olamazsınız.

 

Geçmişte yüzlerce haltı yiyen sözde kadın ünlüleri de, kadın programlarına çıkartarak, topluma örnek olacak davranışları sergilemek için konusunda uzmanları çağırtarak konuşturanlara gelince. Geçmişte yemediğiniz halt kalmamış, çıkıp birde parası çok televizyonlarda insanlara yön vermeye kalkıyorsunuz. Estetik yapmaktan deriniz dökülüyor, çıkmışsınız birde televizyonlara Anadolu kadınına etik ve nizamdan bahsediyorsunuz. Sizi ÜNLÜ diye sunucu yapanlar, size verdikleri yüksek paralardan dolayımı, ya da geçmişte çıkardığınız üç-beş kaset veya CD den dolayımı çıkartıyorlar bilinmez… Sizi ÜNLÜ yapanlar veya ÜNLÜ diye halka televizyon kanallarında pazarlayanlar şunu bilsin ki! Ne siz ÜNLÜ sünüz ne de sizi ÜNLÜ diye halka lanseleştirenler ünlüleri belirleyebilir. TOPLUMDA ÜNSÜZ ÇOKSA DAHA ÇOK ÜNSÜZLERİ, ÜNLÜ YAPACAK, ÜNSÜZ ZİHNİYETLER OLACAKTIR. Konularında onlarca yıl okuyup, araştırma yapıp bir uzmanlık alan kişiler, sizin programınıza çıktığı zaman inanın bana, ben tanınayım, şöhret olayım, arkadaşım, eşim ve sevgilim görsün diye çıkıyor. Yâda halk için çıkıp, bir şeyler öğreteyim diye değil. Sözde ünlü kadın programına çıkıp, ailevi problemlerini ya da bir konuda açıklama yapan ister uzman isterse normal insanlara acıyorum. Eğer konusunda uzman bir kişiye, yakın çevresi çık televizyonlara halk seni tanısın, görsün ve bilsin diye telkin verip, konusunda uzman bir kişiyi, halka örnek olamayacak Sözde ÜNLÜ kadın programına çıkarmaya telkinli yorsa, o kişiler uzman kişinin iyiliğini değil, aksine kötülüğünü isteyenlerdir. Birde televizyon kanalında hâkimlik ve savcılık yapan kadınlar da çıkıyor, o kadın hâkim yanındakilerde savcı olmuş, programın ismi de kişinin İSMİ ÜZERİNE ÜNLÜ telkini (ÜNLÜ) ile bence o programın ismi Ünlü Televizyon Mahkemesi Olması gerekirken, maalesef RTÜK izin vermemesinden dolayı o ismi bırakamıyorlar, fakat bu Ünlü Televizyon Hâkiminin Değişik bir Özelliği daha var, Hâkimlerden farklı olarak doğa afetlerinde de, karar verme yetkisi var. Helal olsun Depremi önceden söyleyenler ÜNLÜ olamıyor, fakat deprem olduktan sonra Onu ünlü yapan halka neden deprem olduğunu açıklayabiliyor. Kendi özel yaşamında depremi yaşayanlar, başkalarının depremine saygı duyamazlar. Birde unutmadan Ülkede evlilik programları yüzünden, evlenme sayısının çok düştüğünü görüldü haberiniz olsun. Evlilik programına çıkan bir şiar da ben adam gibi adam istiyorum diyen bir evde kalmış bir kadına bir erkek çıkıp şöyle diyor, ey kadın ben adam gibi adam olsam ne işim var bu televizyon programında kendime eş arayayım, üstelik sen kadın gibi kadın olsaydın bu televizyon kanallarına çıkıp koca aramazdın…

 

 

Yukarıda verilen sinema, dizi ve diğerleri Tongue Fu (Sözlü dövüş sanatına bir örnektir.)Eleştirmek ve eleştirilmek sadece ve sadece doğru söyleyerek yapılması gereken bir yaklaşım tarzı olmalıdır. Tongue Fu (Sözlü dövüş sanatında) kurallarını belirlemek, eğitimde verilecek normatif kurallar gereğidir. Dil ve siyaset felsefesinin dışında tüm felsefeleri içine alan Tongue Fu sözlü dövüş sanatı dil diyalektiğini hümanist değerler yapısına uygun Eklektik felsefenin genel bir adıdır. Tongue Fu (Sözlü Dövüş Sanatı) Kung Fu gibi Temel felsefesi olan ve sözcüklerin gücü ile karşındakini bloke edici kadar etkilidir. Artık gelinen zaman vurma ve kırmalarla değil, atık gelinen zaman sözcüklerledir. Herkeste bir yumruk vardır, kimi devirir, kimi iz bırakır, kimi ise boşa gider. İşte Tongue Fu sözlü dövüş sanatının temel özü haksızı devirmek, haklıya sahip çıkmaktır. Siyasetçiler, Askerler, Avukatlar ve Öğretmenler Tongue Fu sözlü dövüş sanatını bilselerdi; Ölümlere ve yumruklara gerek kalmazdı. Gelinen çağda artık silahlarla savaş yapmak insanlığa yakışmayacak ilkelliktir. Dünyanın doğal dengesini bozan biz insanlar, bozduğumuz doğal hayat dengesini yeniden inşa etmemiz gerekirken, maalesef hale daha ırklar ve topraklar üzerinden savaşıyoruz. Bırakın biz insanların büyük savaşlarını, İNSANLIĞIN YAKIN GELECEKTE EN BÜYÜK SAVAŞI BOZMUŞ OLDUĞUMUZ BU İKLİM DENGESİNİ NASIL TAMİR EDECEĞİMİZ SAVAŞI OLMALIDIR. Bombalar, tanklar ve tüfekler bitmezse, misafir olduğumuz bu dünyanın isyanı sadece iklim ile sınırlı kalmayacak, yürümez dediğimiz dağlar bile yürüyecek(Deprem),İçtiğimiz su bile birbirimize olan nefretimiz yüzünden bizden saklanacak, kuruyacak.(Sel),İnsanlık tabiatında nefret, kin ve anlaşmazlık varsa bunu Sözlü dövüş sanatıyla er meydanlarında, bağımsız ve objektif mekânlarda sözle kavga ederek çözelim, ama sakın ve sakın silahla ve kan ile çözmeyelim. Tarihten bugüne kadar hiçbir silah ve dökülen kan insanlara bir şey kazandırmadı. Silahın ve kanın olduğu yerde söz bitmiştir.

 

Kung Fu’nun (insanların iç gelişimini vurgulayan bir Çin dövüş sanatı) amacı fiziksel bir saldırıyı etkisiz hale getirmek, silahsızlandırmak ya da caydırmaktadır. Tongue Fu’nun (insanın iç gelişimini vurgulayan zihinsel bir sanat) amacı ise psikolojik bir saldırıyı etkisiz hale getirmek, silahsızlandırmak ya da caydırmaktır. Özsavunmanın sözlü biçimidir; acı sözler söylemek ya da susup kalmak yerine başvurulabilecek yapıcı bir seçenektir.

 

Sözlü dövüş sanatının asıl amacı, kendinizi sözlü saldırılara hedef olmaktan koruyacak şekilde nasıl güven içinde davranacağınızı öğrenmektir. Ama kışkırttığınızda da, bu zihinsel ve dilsel dövüş sanatlarını ustaca kullanarak kendinizi koruyabilmelisiniz. Bundan böyle bir saldırı karşısında hiçbir zaman kendinizi yıkılmış ve çaresiz hissetmeyeceksiniz.

 

Tongue Fu, sadece adil ya da dürüst olmayan davranışlara karşı koymakla ilgili değildir. Aynı zamanda bir yaşam felsefesi; hem işinizde hem de dışarıda herkesle daha iyi geçinmenize yardımcı olabilecek bir iletişim tarzıdır. Çatışmaları nasıl önleyeceğinizi, nasıl işbirliği oluşturacağınızı ve başkaları düşüncesiz ya da kaba davrandığında bile nasıl nazik kalmayı tercih edebileceğinizi öğreneceksiniz.

 

Zor insanlarla uğraşmaktan hiç kimse hazzetmez. Ne ki, bu günlük yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu fikirler size anlaşması zor insanları ustaca silahsızlandırarak kişisel ve mesleki ilişkilerinizi daha az gerilimli ve daha tatmin edeci kılmada yardımcı olabilir. İnsanlar sizi ayakları altına almaya çalışırken kendinizi yüceltmenizi sağlayacak onlarca zeki ve nükteli, dövüşken olmayan yanıt öğreneceksiniz. Son olarak, başkalarının parmaklarına basmadan kendi ayaklarınız üzerinde nasıl durabileceğinizi, yara almanıza izin vermeden ve kimseyi yaralamadan nasıl var olabileceğinizi göreceksiniz.

 

Tongue Fu(Sözlü Dövüş Sanatında) Öğreneceğimiz Sistemler:

 

 • 1.Tepkisellikten uzaklaşıp, Yaklaşımcı olabilme
 • 2.Kızgınlığı Aşabilmek
 • 3.Merhametli olabilme
 • 4.Zorlukları nükteyle karşılayabilmek
 • 5.Münakaşalardan sıyrılma öğretisi
 • 6.Onursal yaklaşım
 • 7.Sözlü dövüş sanatının taktiksel gelişimi
 • 8.Ne söyleyeceğinizi bilmediğinizde ne söylemelisiniz
 • 9.Tongue Fu 5 Temel Kural
 • 10.Empati ve Telepati Telkinleri
 • 11.Dil Felsefesi
 • 12.Siyaset Felsefesi
 • 13.Karşındakini etkisiz bırakma
 • 14.Tongue Fu Susma Sanatı
 • 14.Hayır diyebilmek
 • 15.İkna Etme Becerileri
 • 16.Vurgu Kelepçesi
 • 17.Güven verme
 • 18.Zorbalara darbe
 • 19.Savunma Sanatı
 • 20.Söz teması
 • 21.Söz tacizlerini püskürme
 • 22.Toplu Etkileme
 • 23.Problemsizleştirme
 • 24.Uygun zamanı yakalama
 • 25.Sır alma
 • 26.Sözle bağlama
 • 27.Duyguları yönlendirme
 • 28.Merkezi Yönetim sağlama
 • 29.Zayıf noktaları bulma
 • 30.Ruhsal konuşma
 • 31.Kalkan oluşturma
 • 32.Kalp alma
 • 33.Uyum sağlama
 • 34.Sözler ile ok yapma

 

Tongue Fu (Sözlü Dövüş Sanatı) Eğitimine Tüm Halkımız katılabilir. Bu sözlü dövüş sanatı ile imkânsızlıklardan, imkân sağlayabilirsiniz. Tongue Fu Felsefesi yaşamsal gücünüzü geliştirerek, toplum içerisinde söz sahibi olmanızı sağlayacaktır. Eğitim süresi 2 gün 14 saattir. Tüm kuramları öğrendikten sonra yaşama güçlü adımlarla basacak, meslek ve özel yaşamınızda inisiyatif sahibi olacaksınız.

 

Tongue Fu Eğitimi Diksiyon veya Konuşma bozukluğu dersi değildir. Tongue Fu eğitim felsefesi Kung Fu felsefesinin Sözel vuruş teknikler bütünlüğünün sözlü dövüş yönüdür.

 

Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy Good Guy bad Guy